OpenAI Medya Yöneticisi Duyuruldu

OpenAI tarafından üretken yapay zeka araçlarının nasıl kullanıldığı ve bu araçlarla oluşturulan görüntülerin nasıl tespit edilebileceğiyle ilgili duyurular gerçekleştirildi. Bunlardan birisi de OpenAI Medya Yöneticisi adı verilen bir araç oldu. Araç, içerik oluşturucuların ve sahiplerinin OpenAI sahiplikleri ile bu içeriğin şirketin yapay zeka eğitim modellerine eklenmesini isteyip istemedikleri konusunda bilgilendirebilmeleri için oluşturulduğu ifade ediliyor.

OpenAI şu açıklamayı yapıyor: “Bu, birden fazla kaynakta telif hakkıyla korunan metin, resim, ses ve videoyu belirlememize ve içerik oluşturucunun tercihlerini yansıtmamıza yardımcı olacak türünün ilk örneği bir araç oluşturmak için son teknoloji makine öğrenimi araştırmalarını gerektirecektir.”

Aracın hala başlangıç ​​aşamasında olduğu ve 2025 yılına kadar resmi olarak piyasaya sürülmeyeceği belirtiliyor. OpenAI, The New York Times da dahil olmak üzere haber kuruluşlarının şu anda karşı karşıya olduğu birçok dava nedeniyle bu aracı piyasaya sürmeye teşvik edilmiş olabilir.

Bir diğer duyuru, OpenAI’ın görüntülerin DALL-E yapay zeka sanat üreteciyle oluşturulup oluşturulmadığını tespit etmek için tasarlanmış başka bir araç üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı. OpenAI amaçlarının sınıflandırıcının etkinliğini değerlendiren, gerçek dünyadaki uygulamasını analiz eden, bu tür kullanımla ilgili hususları ortaya çıkaran ve yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin özelliklerini araştıran bağımsız araştırmaları mümkün kılmak olduğunu ifade ediyor.

OpenAI, aracın ilk sürümünün DALL-E tarafından oluşturulan görüntülerin yüzde 98’inden fazlasını başarıyla tanımladığını ve yüzde 0,5’ten daha az bir oranda DALL-E tarafından oluşturulan görüntülerin yanlış tanımlandığını söylüyor. Aracın genel kullanıma ne zaman sunulacağı ise belirsiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x