Sıcak Gelişme: OKX Avrupa’da Bu Altcoin Paritelerini Durduruyor!

Stablecoin devi Tether (USDT), düzenleyici revizyonun ortasında Avrupa’da kısıtlamayla karşı karşıya. Dünyanın en büyük dördüncü kripto borsası olan OKX, Avrupa Ekonomik Alanı’nda (EEA) altcoin işlem paritelerini durduruyor. Bu karar, AB’nin 30 Aralık 2024’te tam olarak uygulanacak olan MiCA düzenlemesini kabul etmesiyle uyumlu.

OKX, bu altcoin paritelerini Avrupa’da durduracak!

MiCA, kripto para birimi işlemleri için kapsamlı bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor. USDT gibi stablecoin’lerin yönetişimine özellikle vurgu yapıyor. Bu düzenleyici adım, AB’nin fintech sektöründe inovasyonu beslerken finansal ekosistemini koruma taahhüdünü ifade ediyor. Aynı zamanda, kripto paraların daha sıkı bir şekilde denetlenmesine yönelik önemli bir dönüşe işaret ediyor. Dahası, potansiyel olarak bölgedeki kullanılabilirliklerini ve kabullerini etkiliyor.

OKX’in müşteri desteğin yakın zamanda bu bilgiyi teyit etti. Buna göre, Tether 14 Mart’ta EEA’daki traderlar için kullanımdan çıktı. Bu, OKX’in web sitesinin USDT paritelerinin 15 Mart’a kadar AEA’da mevcut olduğunu belirtmesine rağmen gerçekleşti. Ayrıca, borsanın mevzuat değişikliğine hazır olup olmadığı konusunda soru işaretleri yarattı. OKX’in aldığı proaktif önlemler, yerel ve uluslararası finansal düzenlemelere uyum yönünde daha geniş bir endüstri eğilimine işaret ediyor. Bu stratejik ayarlamanın etkisi görülmeye devam ediyor.

Binance’ın kullanıcılarının varlıkları 100 milyar doları aştı

Önde gelen kripto borsası Binance’ın kullanıcıları adına tuttuğu varlıklar 100 milyar doları aştı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, tüm kullanıcı varlıklarını 1:1 oranında ve ayrıca 31 desteklenen dijital varlıktan oluşan rezerv kanıtı (POR) sistemini kullanarak doğruladığı ek rezervler tuttuğunu iddia ediyor. Faydalı olmakla birlikte, birçok kişi kripto borsalarının bu tür şeffaflık önlemlerini, denetlenmiş fiat rezervlerini, müşteri ve şirket yükümlülüklerini ve bir firmanın mali sağlığını değerlendirmek için diğer bilgileri ortaya koymadıkları için eleştiriyor.

Binance’in Mart ayı başındaki son POR anlık görüntüsü, rezervlerin zaten bu rakama yaklaştığını gösterdi. Firma Pazartesi günü yayınladığı bir blog yazısında, bu ay güçlü girişlerin ve ardından yükselen kripto fiyatlarının bir araya gelmesinin, Binance’in Kasım 2022’de kullanıcı varlıklarını açıklamaya başlamasından bu yana ilk kez kilometre taşına ulaşıldığı anlamına geldiğini belirtti. DeFiLlama’ya göre, Binance’in merkezi borsasında kilitli olan toplam değer geçtiğimiz yıl yaklaşık 67 milyar dolardı. Şimdi ise bu rakam 115 milyar dolara ulaştı. Böylece, neredeyse iki katına çıktı.

Binance TVL. Kaynak: DeFiLlama.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x